Dzieje współczesne

Lata 1965 – 1995

W latach 1965 – 1995 pod patronatem ks. proboszcza Henryka Przybylskiego (zmarł w 1995r.)prowadzono prace wykończeniowe w nowym kościele.

• 10 grudnia 1967r. poświęcenie organów ze starego kościoła.
  • 23 listopada 1968r. konsekracja trzech dzwonów przez bpa Jana Czerniaka, sufragana gnieźnieńskiego. Imiona: Maria, Anna i Walenty. Dzwony zakupiono w Nowej Rudzie z kościoła poewangelickiego.
  • 17 grudnia 1972r. – poświęcenie przez ks. kan. Juliana Badzińskiego, dziekana pleszewskiego, cmentarza przykościelnego oraz ogrodzenia z żelaznych prętów z podmurówka betonową wraz z dwiema bramami i furtką. Ogrodzenie wykonał mistrz z Bronowa Marian Palus. Przy poświęceniu obecni byli członkowie rady parafialnej: Antoni Wasiewicz, Franciszek Wojcieszak i Leon Wołowicz.
  • 31 kwietnia rozpoczęto prace przy budowie budynku gospodarczego.
  • 30 sierpień 1970 – wstawienie nowych ławek.
  • 21/22 maja 1979 – nawiedzenie parafii w kopii obrazu MB Częstochowskiej. Wyłączono energię elektryczną, żeby utrudnić udział w uroczystościach. Rekolekcje prowadzili oo. redemptoryści.
  • 5 grudnia 1982r. poświęcenie kaplicy przedpogrzebowej.
  • 2 września 1984 – oddanie do użytku domu parafialnego.

Przed wyburzeniem kościoła w r. 1941 mieszkańcy Gołuchowa z narażeniem życia uratowali i zachowali część zabytkowego wyposażenia, które znajduje się obecnie w świątyni. Są to m.in.:

• część ołtarza głównego z tabernakulum,
  • obraz Wniebowzięcia NMP,
  • figury i obrazy,
  • droga krzyżowa,
  • organy,
  • część witraży okiennych,

a także artystycznie wykonane przez miejscowych rzemieślników: stolarzy – Szymańskiego i Kaspra Kurkę, malarza-rzeźbiarza J. Kopczyńskiego i ślusarza K. Borowskiego:

• wszystkie dębowe artystycznie okute drzwi według wawelskich wzorów,
  • dwa rzeźbione konfesjonały,
  • Chrystus ukrzyżowany,
  • ambona,
  • chrzcielnica.

Kościół obecnie:

Lata 1995 – 2016

Po śmierci księdza Henryka prace kontynuował ks. Wojciech Przybylski. M.in. naprawiono dach, położono kostkę brukową wokół świątyni, odmalowano wnętrze, położono posadzkę, płyty marmurowe w prezbiterium, założono ogrzewanie gazowe, otynkowano kościół oraz poddano konserwacji i przywrócono pierwotny blask ołtarzowi oraz nastawie. Otynkowano plebanię oraz założono kostkę na cmentarzu grzebalnym. Odremontowano budynki plebanijne oraz dom katechetyczny, gdzie powstała salka dla różnego rodzaju spotkań. Zmodernizowano oświetlenie   świątyni i zakupiono dwa żyrandole.

Lata 2016 – 2020

Od 01 lipca 2016 roku posługę w gołuchowskiej parafii pełni ks. Rafał Rydliński.

Remont probostwa

Od samego początku podjął się generalnego remontu probostwa, który trwał od 1 lipca 2016 roku do 31 maja 2017 r.  W tym czasie ks. proboszcz zamieszkał, dzięki życzliwości dr. Benedykta Roźmiarka – dyrektora OKL-u, w hoteliku tzw. „Oborze”.
Na plebani w tym czasie wykonano:
nowe pokrycie dachowe, ocieplono dach, wymiano wszystkie instalacje: elektryczną, CO, wodno – kanalizacyjną, alarmową, RTV, wymieniono wszystkie – 16 par drzwi; na parterze wymieniono podłogę drewnianą na płytki, położono nowe tynki na ścianach, nowe sufity wraz z gipsową sztukaterią, hol; zaadaptowano do celów mieszkalnych górę probostwa – strych, który był w opłakanym stanie: wydzielono hol, pokój dzienny, sypialnię, łazienkę i garderobę dla proboszcza, oraz oddzielny pokój z łazienką dla gości; dwa pomieszczenia gospodarcze. Zamontowano także nowe granitowe schody przed głównym wejściem.

Prace remontowe w świątyni

Od początku posługi ks. Rafała, rozpoczęto prace remontowe w kościele.
Po konsultacji z Radą Parafialną przystąpiono do zrekonstruowania wg przedwojennych fotografii głównego ołtarza kultu ku czci NMP Wniebowziętej. Przy tej okazji, renowacji poddano obraz NNP Wniebowziętej (2017 r.)
W głównym ołtarzu umieszczono także obraz MB Śnieżnej, który również był poddany renowacji (2017 r.) i otrzymał nową srebrzoną ramę (2018 r.). Obraz ten do tej pory znajdował się w bocznej kaplicy. W październiku 2018 roku ołtarz został uroczyście poświęcony przez J. E. Ks. Bp. Edwarda Janiaka.
W roku 2017 wymieniono nagłośnienie (instalację, głośniki, mikrofony), a także zelektryfikowano napęd dzwonów kościelnych.
Poddano renowacji figury św. Piotra i Pawła, 14 stacji drogi krzyżowej, krucyfiks wiszący na bocznej ścianie kościoła oraz chrzcielnicę (2018 r.).
Postawiono nowy marmurowy ołtarz ofiarny wraz z marmurową ambonką. Ołtarz został konsekrowany przez J.E. Ks. Bp. Stanisława Napierałę podczas wizytacji kanonicznej w dniu 23 października 2019r.
Również w roku 2019 wymieniono 36 szt. zniszczonych sosnowych ławek i wymieniono je na dębowe.
W świątyni zamontowano w miejsce okien ze zwykłym szkłem 10 szt. witraży – 5 w prezbiterium (2018 r.) i 5 w nawie kościoła (2020 r.).
W tym samym roku (2020) wymalowano kruchtę kościoła, boczną kaplicę oraz przestrzeń pod chórem; zamontowano dodatkowe oświetlenie pod chórem i w kruchcie, a także na zewnątrz budynku kościelnego i probostwa.
Renowacji poddano także zabytkową monstrancję (2017 r.), srebrny relikwiarz św. Walentego (2018 r.) oraz dwa zabytkowe konfesjonały (2020 r.).

Zakupiono dla parafii

Na przestrzeni lat posługi ks. Rafała Rydlińskiego, zakupiono:
3 chorągwie – ku czci Miłosierdzia Bożego, NMP Wniebowziętej oraz sztandar LSO; baldachim, nową monstrancję, figury Chrystusa Zmartwychwstałego oraz w Grobie, figury do żłóbka, przemysłowy odkurzacz do sprzątania kościoła, dwie nowe szafy do zakrystii, dwa kontenery przeznaczone na odpady z cmentarza, nowy chodnik do kościoła.

Otoczenie probostwa

Uporządkowano ogród przylegający do budynku probostwa:
założono nowe trawniki, wycięto chore drzewa, nasadzono nowe sadzonki drzew oraz krzewów, zamontowano pergole, nową figurkę MB, drewnianą studnię, wymieniono część ogrodzenia na betonowy płot, położono kostkę brukową przy bocznym wejściu do budynku probostwa i garażu.