Duchowieństwo

Ks. Maciej – r. 1412

Ks. Wojciech Bogusławski, plebanem w Gołuchowie (w l. 1598 – 1612).

Ks. Wojciech Lidnarski, mansjonarz, proboszcz w Tursku od 1701 – 1719r.

Ks. Michał Kajecki, proboszcz gołuchowski jest wzmiankowany już w roku 1697, dziekan pleszewski 1715, ale znamy go pod nazwiskiem Kraszewski, Krazecki, Kraseski, Krajecki.

Ks. NN Trawicki, 1711 (mansjonarz gołuchowski)

Ks. Jan Wilski – mansjonarz gołuchowski 1711

Ks. Aleksnder Zieliński – kanonik i kustosz poznański, proboszcz Gołuchowa, był także proboszczem w Jedlcu 22 VI – 20 VII 1746. Zmarły 15.02.1751, Gołuchów.

Ks. Stanisław Gorzewicz – dziekan pleszewski, proboszcz Gołuchowski. Kazania miane we Wtorek t. j. d. 13 Września 1774 r. na nieszporach przy dokończeniu 40 godzinnego nabożeństwa.{b. m. b. r. Kalisz 1779} Jest ono zawarte w dziele p. t.: Kazania podczas 40 godzinnego nabożeństwa w Kollegiacie kaliskiej. Kalisz 1779, w:  4ce, od str. 106 do 117.

Ks. Gabriel Cedrowicz

Parafie:

  • Gołuchów – proboszcz 1805-1824
  • Tursko – proboszcz 1806-1808, 1818-1819
  • Gniezno Kościół Metropolitalny – kanonik 4.04.1811 – 1828
  • Słupy – proboszcz 1824-1828

Zmarł 26.12.1828r w Gnieźnie.

Ks. Leon Laskowski, ur. 10.07.1839 r. w Poznaniu jako syn profesora przy gimnazjum św. Marii Magdaleny. Święcenia kapłańskie otrzymał w roku 1863.

Ks. Leon Laskowski

Parafie:

  • Wronki – wikariusz od 1863
  • Poznań parafia p.w. św.Wojciecha – wikariusz od 1864 do 1870
  • Poniec – administrator 1870 – 1871
  • Gołuchów – proboszcz od 12.06.1871 do 22.06.1896
  • Tursko i Jedlec, administrator od 07.05.1896
  • Poznań parafia p.w. św.Wojciecha – proboszcz od 23.06.1896 do śmierci

Przez siedem lat pełnił obowiązki mansjonarza przy kościele św. Wojciecha, po czym w r. 1871 prezentowany na probostwo w Gołuchowie. Dopiero w roku 1896 powraca do rodzinnego miasta, powołany na proboszcza św. Wojciecha dnia 1 lipca. Jego praca kapłańska była pełną poświęceń. W czasie panującej w Poznaniu w roku 1854 ciężkiej cholery chodził z jednym tylko sługą kościelnym po jeżyckich ubogich domostwach, niosąc chorym pomoc i religijną pociechę.

A w czasie walki kulturalnej, kiedy był proboszczem w Gołuchowie, jeździł po sąsiednich osieroconych parafiach, odprawiając msze św. i udzielając sakramentów św.

Zm. 11.11.1902 r., pochowany na cmentarzu św. Wojciecha w Poznaniu.

Ks.  Edward Jeżewski

urodzony 12.10.1867, Poznań
święcenia kapłańskie 12.03.1892
zmarły 12.11.1909, Gołuchów

Parafie:

  • Poznań archikatedra – wikariusz od 09.03.1892 do 21.07.1892

  • Poznań kolegiata pw.  Św.  Marii Magdaleny – wikariusz od 22.07.1892 do 04.09.1894
  • Dakowy Mokre – wikariusz subst. prob. Gimzickiego administratora Dakowych Mokrych od 05.09.1894 do 15.11.1895
  • Dakowy Mokre – administrator od 16.11.1895 do czerwiec 1896
  • Gołuchów – administrator od czerwca 1896 do 23.10.1902
  • Gołuchów – proboszcz od 24.10.1902

Spoczywa na tutejszym cmentarzu. On to chował zmarłą hr. Izabelę z Czartoryskich Działyńską.

Ks. Łukasz Bembenek

urodzony 17.10.1859, Jaroszewo
święcenia kapłańskie 14.03.1891, Gniezno
zmarły 25.09.1930, Tursko

Parafie:

  • Gniezno parafia pw. Świetej Trójcy (14.03.1891 – 24.06.1892) – wikariusz
  • Trzemeszno (25.06.1892 – 13.03.1893) – wikariusz
  • Koryta i Karmin (14.03.1893 – 12.04.1893) – administrator
  • Kowalew i Sośnica (13.04.1893 – 30.11.1904) – administrator
  • Parlin (01.12.1904 – 30.11.1904) – administrator
  • Parlin (01.12.1904 – 02.03.1908) – proboszcz
  • Chomiąż (01.01.1905 – ) – administrator
  • Tursko (03.03.1908 – ) – proboszcz
  • Gołuchów (01.12.1909 – ) – administrator
  • Karmin (01.03.1914 – ) – administrator
  • Kretkowo (15.02.1915 – ) – administrator
  • Sowiny (08.01.1920 – ) – administrator
Grób ks. Pankowskiego

Administrator parafii Gołuchów od 1.12.1909r. aż do powołania jego następcy. Ponieważ jednak Ks. Bembenek był proboszczem w Tursku to w Gołuchowie jego zastępcą – substytutem – był ks. Piotr Romuald Kazimierz Pankowski ur. 31.01.1879r Ryszewko. Wyświęcony 14.02.1909r. Zmarł 12.03.1945r. w Rybnie k/Krakowa.

Ks. Włodzimierz Mann– ur. 10.03.1878r. w Poznaniu w rodzinie obywatelskiej. Tam też ukończył gimnazjum św. Marii Magdaleny poczem wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego. Święcenia kapłańskie przyjął w Gnieźnie 15 grudnia 1901r. Pierwsze 10 lat spędził we Wrześni jako wikariusz, gdzieopiekował się szczególnie katolickim ruchem robotniczym oraz kółkiem śpiewaczym. W 1910r. został proboszczem w Gołuchowie. Odnowił zniszczony kościół, budynki plebańskie oraz cmentarz kościelny i grzebalny. Znany był jako dobry kaznodzieja – często zapraszany był na odpusty w celu głoszenia kazania oraz do prowadzenia rekolekcji. Jako spowiednik służył nie tylko parafianom ale także był spowiednikiem sióstr w zakładzie św. Józefa w Pleszewie. Poza pracą duszpasterską zajmował się społecznie pracą w kółkach rolniczych jako wicepatron  oraz w Banku Pożyczkowym w Pleszewie jako członek rady nadzorczej. Prowadził osobiscie chór „Harmonia”. Był wielkim miłośnikiem gór.  Pozostawił po sobie maszynopis pracy opisującej bardzo szeroko czasy I wojny światowej – umieścił w nim spis osób z parafii gołuchowskiej, które odniosły rany lub zaginęły na froncie.  Chorował na rozszerzenie aorty. Zmarł 11.03.1930r. Pochowany na cmentarzu gołuchowskim. Ostatnie jego słowa:

Módlcie się za mnie.

Obrazek pośmiertny

„W latach 1910 – 1930 Strażą Pożarną w Gołuchowie opiekował się miejscowy ksiądz proboszcz Włodzimierz Mann, który był nie tylko prezesem i naczelnikiem ale i duchowym przywódcą wszystkich sekcji strażackich. Osobiście, gdy tylko czas mu na to pozwalał, kierował każdą akcją gaśniczą. Już w owym czasie jednostka gołuchowska była ceniona na zewnątrz.

W maju 1930 roku odział OSP wziął udział w uroczystościach strażackich w Pleszewie, a wzorowa postawa członków została wyróżniona w defiladzie. Okres prezesowania Ks. Manna to chlubna karta dziejów Straży Pożarnej w Gołuchowie.” (z historii OSP w Gołuchowie)

Ks. Stanisław Piotrowski

urodzony 25.04.1890
święcenia kapłańskie 13.02.1916
zmarły 26.07.1955

Parafie:

  • Siedlemin – wikariusz od 01.04.1916 do 31.08.1917
    Grób ks. Piotrowskiego
  • Smolice – wikariusz od 01.09.1917 do 31.01.1918
  • Jeżyce – wikariusz od 01.02.1918
  • Gołuchów – adm. od 1930
  • Orłowo – proboszcz od 1937

W Gołuchowie jest administratorem w latach 1930 – 37. W czasie II wojny światowej należał do Armii Krajowej – pułkownik.  Spoczywa na cmentarzu w Poznaniu Jeżyce.

Ks. Zygmunt Powel – proboszcz w Koszutach, Golinie, Gołuchowie, Łubowie, deputat Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Gnieźnie. Urodzony 18.04.1881 roku w Ziminie (pow. Środa Wlkp.) był synem nauczyciela Franciszka i Walerii z Zentkelerów. Ukończył 12.02.1902 roku Gimnazjum św. Marii Magdaleny w Poznaniu, a następnie studia teologiczne w Arcybiskupim Seminarium Duchownym w Poznaniu i Gnieźnie, gdzie 11.02.1906 roku święcenia kapłańskie otrzymał z rąk bpa Antoniego Andrzejewicza. W roku 1906 został wikariuszem w Rogoźnie Wlkp.; prócz pracy duszpasterskiej, za przykładem ks. proboszcza Teofila Gapczyńskiego, udzielał się dla pracy społecznej, należał do Kółka Rolniczego w Rogoźnie, współdziałał w założeniu „Rolnika” w Rogoźnie i był jego prezesem zarządu (1906-1907). Następnie był kolejno wikariuszem w: Grodzisku Wlkp., Pniewach, Miejskiej Górce, Niepracie (dek. Jutrosiński). W latach 1913-1918 był proboszczem w Koszutach k. Środy Wlkp., współpracując w redagowaniu „Tygodnika Kościelnego” dla dekanatu średzkiego. Po zakończeniu I wojny światowej przeszedł do pracy w szkolnictwie średnim jako prefekt, nauczyciel religii katolickiej, najpierw (1918-1922) w Seminarium Nauczycielskim w Koźminie, następnie (1922-1930) w Państwowym Seminarium Nauczycielskim Męskim w Poznaniu, gdzie patronował Kołu Sodalicji Mariańskiej. Równocześnie studiował na Uniwersytecie Poznańskim, kończąc Wydział Filozoficzny. W roku 1930 objął probostwo par. Golina k. Jarocina, przeprowadził tam remont kościoła, pisał równocześnie artykuły i felietony do czasopism katolickich oraz pełnił funkcję powiatowego inspektora nauki religii. W parafii szczególnie opiekował się Katolickim Stowarzyszeniem Młodzieży Męskiej i Żeńskiej. Gołuchów – 1937r. Wybuch wojny w 1939 roku zastaje go na parafii Gołuchów (dek. pleszewski). Usunięty z plebani, represjonowany przez Niemców, dla ratowania życia przedostaje się do Generalnego Gubernatorstwa, gdzie na Podhalu, w Nowym Sączu przebywa do 1945 roku. Po powrocie do Wielkopolski objął probostwo w Łubowie (dek. Gnieźnieński św. Trójcy). 10.10.1945 roku Prymas Polski kardynał August Hlond powołał go na urząd deputata dla spraw karnościowych Arcybiskupiego Seminarium Duchownego. Po 4 latach z powodu złego stanu zdrowia jako rezydent przeniesiony został do parafii św. Wawrzyńca w Nakle n. Notecią. Tutaj 25.09.1950 roku podczas przyjęcia do szpitala zmarł. Pochowany został przy kościele w Koszutach k. Środy w grobowcu, obok swej matki.

Obrazek prymicyjny

Ks. Ignacy Wachowiak – w czasie wojny tymczasowy administrator parafii, proboszcz w Jedlcu. Pełnił posługi dla mieszkańców Gołuchowa.

Ks. Grzesiak

Ks. Stanisław Grzesiak – ur. 30.10.1910 na terenie parafii Kotłów, zm. 19.12.1964, pochowany w Gołuchowie. Budowniczy obecnego kościoła.

Dnia 19 grudnia 1964 r. o godz. 1.30 w Szpitalu Powiatowym w Pleszewie zmarł po ciężkich cierpieniach śp. ks. Proboszcz Stanisław Grzesiak, który zarządzał parafią Gołuchów od dnia 15.10.1946r. Z wielkim poświęceniem troszczył się o odbudowę zniszczonego przez Niemców w 1941r. we wrześniu pięknego zabytkowego kościoła, który został odbudowany od fundamentów z ofiar parafian gołuchowskich, i innych dobrych ludzi. Nowy kościół jest zbudowany w tym samym stylu jak poprzedni. Wieża jest zbudowana na fundamentach starej wieży. Odbudowany kościół poświecił ks. Biskup Lucjan Bernacki, sufragan gnieźnieński, dnia 15.10.1961r. Śp. ksiądz Grzesiak był kapłanem o gołębim sercu, ogromnie wesoły i gościnny. Mimo trapiącej go choroby cukrzycy i amputacji prawej nogi w 1963r., nie załamał się, ale został pogodny i poddany zupełnie woli Bożej znosił swoje kalectwo. Siły do dźwigania swego krzyża czerpał z modlitwy do Matki Bożej, do której pospieszył w pielgrzymce do Częstochowy dnia 29.09.1964r. Zasłabł poważnie w piątek 18.12 i odwieziony do szpitala w Pleszewie zakończył swoje stosunkowo krótkie życie mając 54 lata w sobotę dnia 19.12.1964r. po przyjęciu Sakramentów św. Był kapłanem tragicznym, ponieważ wiele lat męczył się przy budowie kościoła, w którym zaledwie kilka lat mógł odprawiać Msze św., a tak bardzo cieszył się tym kościołem! … Na miejsce wiecznego spoczynku odprowadził Ks. Grzesiaka ks. bp Lucjan Bernacki i 150 kapłanów kondekanalnych i przyjaciół.

Ks. Józef Stawski – 19.12.1964 – 31.03.1965 – wikariusz zarządzający parafią po śmierci ks. Grzesiaka.

Ks. H. Przybylski

Ks. Henryk Przybylski – ur. 2.01.1927r. w Inowrocławiu, dzielnica Szymborze – miejsce urodzeń Kasprowicza. Święcenia kapłańskie 27 maja 1954r. Gniezno,  zm. 19.02.1995r w nocy przed odpustem parafialnym.  Proboszcz gołuchowski od 1.04.1965  do 19.02.1995.

Parafie:

  • Jarocin parafia pw. św. Marcina (01.07.1954 – 30.06.1958) – wikariusz
  • Wągrowiec parafia pw. Wniebowzięcia NMP (01.07.1954 – 31.08.1958) – wikariusz
  • Wągrowiec (01.09.1958 – 24.06.1959) – prefekt
  • Bydgoszcz parafia pw. Miłosierdzia Bożego (25.06.1959 – 03.07.1960) – wikariusz
  • Bydgoszcz parafia pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy (04.04.1960 – 14.12.1961) – wikariusz
  • Pobiedziska parafia pw. św. Michała Archanioła (15.12.1961 – 15.07.1962) – wikariusz
    Epitafium w kruchcie świątyni
  • Inowrocław parafia p.w. Św. Mikołaja (16.07.1962 – 30.09.1963) – wikariusz
  • Gniezno parafia pw. Św. Wawrzyńca (01.10.1963 – 31.08.1964) – wikariusz
  • Bydgoszcz parafia pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa (01.09.1964 – 30.03.1965) – wikariusz
  • Gołuchów (01.04.1965 – 19.07.1995) – proboszcz

Pochowany na tutejszym cmentarzu.

Ks. Wojciech Przybylski – ur. 10.01.1958r. Święcenia kapłańskie 11.06.1983r. we Włocławku.Proboszczem od 11.03.1995r. Dekanalny ojciec duchowny. Decyzją ks. bpa został przeniesiony z dniem 1.07.2016 do parafii Klonowa (dekanat lututowski).

Ks. Rafał Rydliński – od 1.07.2016r. Poprzednio był proboszczem od 2009 r. w parafii Skałągi (dekanat wołczyński). Diecezjalny duszpasterz pracowników leśnictwa i ochrony środowiska.

Pochodzący z parafii:

Ks. Wincenty Mikołajczak – salezjanin.

Urodził się w Gołuchowie 31 marca 1924r. W latach 1947 i 1948 odbył nowicjat i złożył śluby. 29 czerwca 1956r. przyjął święcenia kapłańskie w Oświęcimiu. Zmarł 1 sierpnia 2000r. w Lublinie.

Ks. Mikołajczak z bratem i panem kościelnym
Prymicje w Gołuchowie

 

 

 

 

 

Ks. Tadeusz Adamski– salezjanin. Urodził się 21 października 1919 r. we Wszołowie. Nowicjat odbywał w czasie II wojny w Czerwińsku, pierwszą profesję złożył 15 września 1942 r. na Łosiówce w Krakowie. Święceń kapłańskich udzielił mu 29 czerwca 1947 r. biskup pomocniczy archidiecezji krakowskiej Stanisław Rospond. U progu swej kapłańskiej posługi uzyskał doktorat teologii z zakresu dogmatyki, był wykładowcą w WSDTS w Krakowie. Zmarł 12 kwietnia 2002 r. w Poznaniu w 83 roku życia, 60 ślubów zakonnych i 55 kapłaństwa.

Ks.Marian Adamski

Ks. Marian Adamski– salezjanin. Ur. 27.01.1918 we Wszołowie. Nowicjat  1935/1936 w Czerwińsku, święcenia kapłańskie 11.06.1944 w Krakowie. Pracował jako proboszcz m. in. w Rumii (diecezja gdańska 1963 – 1968); w Płocku w parafii św. Stanisława Kostki (1968 – 1972).  Zmarł 31.03.1980r. w Warszawie, w 62 roku życia, 44 ślubów zakonnych i 36 kapłaństwa.