Boże Narodzenie 2019 – Pasterka

DSC_4692Pasterka – uroczysta Msza św. sprawowana na pamiątkę zwiastowania pasterzom nowiny o narodzeniu Zbawiciela. Ewangelista św. Łukasza tak opisuje to zdarzenie:

W tej okolicy koczowali pasterze i trzymali nocne straże nad swoim stadem. Nagle ukazał się im anioł Pana i chwała Pana zajaśniała wokół nich. Ogarnął ich wielki strach, lecz anioł powiedział do nich: nie bójcie się! Oto przynoszę wam dobrą nowinę, wielką radość dla całego ludu. Dziś w mieście Dawida narodził się wam Zbawiciel, który jest Chrystusem, Panem. A oto znak dla was: Znajdziecie Niemowlę zawinięte w pieluszki i położone w żłobie. Natychmiast dołączyły do anioła liczne zastępy z nieba, które wielbiły Boga i mówiły:
Chwała Bogu na wysokościach, a na ziemi pokój ludziom, których sobie upodobał.
A kiedy aniołowie wrócili do nieba, pasterze mówili między sobą: Chodźmy do Betlejem i zobaczmy to, co Pan  nam oznajmił. Niezwłocznie poszli i znaleźli Marię, Józefa i Niemowlę położone w żłobie. Gdy je zobaczyli, opowiedzieli, co im zostało objawione o tym Dziecku. Wszyscy, którzy słuchali, dziwili się temu, co opowiadali im pasterze. (Biblia ekumeniczna, Łk 2,8-18).