NUMER DOZORCY CMENTARZA
452 097 449
NUMER ADMINISTRACJI CMENTARZA
797 957 397
Regulamin korzystania z cmentarza Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie
Cmentarz jest miejscem świętym, przeznaczonym do chowania zmarłych. Osoby przebywające na cmentarzu zobowiązane są do zachowania ciszy, powagi i szacunku należnego zmarłym oraz innym osobom pielęgnującym pamięć o zmarłych.
- Postanowienia ogólne
- Własność i stan cmentarza
- Cmentarz zlokalizowany w Gołuchowie przy ul. Lipowej 2 zwany dalej „cmentarzem”, stanowi mienie Parafii Rzymskokatolickiej pw. NMP Wniebowziętej w Gołuchowie, zwanej dalej „Parafią”.
- Cmentarz jest cmentarzem wyznaniowym, przeznaczonym do pochówku zmarłych członków Kościoła Rzymskokatolickiego, w zależności od kontekstu zwanych dalej „członkami Kościoła”, z zastrzeżeniem ust. 3.
- Chowanie osób zmarłych innego wyznania lub niewierzących odbywa się na zasadach przewidzianych przepisami prawa.
- Administracja cmentarzem
- Zarządcą cmentarza jest Parafia.
- Do zadań administracji należy organizowanie pochówków z wyłączeniem usług pogrzebowych, prowadzenie ewidencji i planów, nadzór nad cmentarzem i porządkiem na cmentarzu, udostępnianie cmentarza, utrzymywanie zieleni, kontrolowanie prac o charakterze budowlanym i konserwatorskich, zapewnienie nienaruszalności substancji sakralnej i zabytkowej oraz innych wyznaczonych przez Parafię czynności.
- Administracja cmentarza nie może wskazywać podmiotu, z którego usług należy korzystać przy pracach na cmentarzu i wykonywaniu czynności grzebalnych.
- Administracja cmentarna jest upoważniona do przyjmowania opłat cmentarnych.
- Własność i stan cmentarza
- Postanowienia porządkowe
- Udostępnienie cmentarza osobom odwiedzającym
- Cmentarz może zostać zamknięty w całości albo w części:
- w sytuacji stwarzającej bezpośrednie zagrożenie dla życia lub zdrowia,
- w związku z pracami, które są niezbędne do funkcjonowania cmentarza lub jego ochrony.
- Cmentarz może zostać zamknięty w całości albo w części:
- Udostępnienie cmentarza osobom odwiedzającym
- Zachowanie na cmentarzu
- Na cmentarzach zabronione jest:
- zakłócanie pochówków,
- przebywanie osób w stanie nietrzeźwym bądź pod wpływem środków odurzających,
- palenie papierosów lub papierosów elektronicznych,
- przebywanie nieletnich bez opieki osób dorosłych,
- zaśmiecanie cmentarza oraz umieszczanie odpadów w miejscach do tego nieprzeznaczonych, w tym w niewłaściwych pojemnikach na śmieci,
- sadzenie drzew i krzewów lub ich usuwanie bez zgody administracji lub wbrew postanowieniom § 5 i § 7,
- zagospodarowanie otoczenia grobów, w tym stawianie ławek i płotków lub utwardzanie powierzchni wokół grobów bez zgody administracji lub wbrew postanowieniom § 5,
- tarasowanie dróg i przejść na pola i kwatery grzebalne oraz ścieżek między miejscami pochówku, z wyjątkiem okoliczności przewidzianych w § 5,
- prowadzenie jakiejkolwiek działalności gospodarczej, zarobkowej lub handlowej bez zgody Parafii, a w szczególności prowadzenie handlu obwoźnego lub obnośnego,
- żebranie,
- załatwianie potrzeb fizjologicznych,
- poruszanie się pojazdami wbrew postanowieniom regulaminu lub z prędkością powyżej 5 km/h,
- wprowadzanie zwierząt.
- Powyższe zakazy zostały rozwinięte w kolejnych postanowieniach regulaminu zawartych w dziale zatytułowanym „przepisy porządkowe”.
- Na cmentarzach zabronione jest:
- Stawianie nagrobków i pielęgnacja grobów
- Zagospodarowanie i pielęgnacja grobów oraz ich bezpośredniego otoczenia należy do obowiązków użytkowników grobu. Użytkownicy grobu współdziałają na zasadach, które ustalają między sobą.
- Każdy użytkownik grobu zobowiązany jest powiadomić administrację o zamiarze i terminie prowadzenia prac przy grobie takich jak: nasadzanie zieleni, postawienie nagrobka, remont nagrobka, stawianie trwałych elementów.
- Użytkownicy grobu mogą indywidualnie kształtować grób z wykorzystaniem roślin zielonych i niskich krzewów, tj. takich, które w postaci dorosłej nie przekraczają wysokości 1 metra i szerokości grobu.
- Niedozwolone jest sadzenie na grobach drzew i krzewów wyższych niż dopuszczone w ust. 3. Nagrobek można postawić tylko po uprzedniej, pisemnej akceptacji przez administrację.
- Nagrobki stawiane przez członków Kościoła powinny mieć znak wiary katolickiej, inne nagrobki mogą mieć znaki odpowiadające wierze zmarłego, o ile odpowiadają one też charakterowi cmentarza. Nie wolno umieszczać napisów wulgarnych, obraźliwych, humorystycznych, o konotacji politycznej lub innych mogących wzbudzać zgorszenie.
- Administracja nie pobiera opłat z tytułu postawienia nagrobka. Cennik może jednak przewidywać opłaty cmentarne z tytułu kosztów związanych z rozpatrzeniem wniosku oraz nadzorem prac.
- Nagrobek nie może przekraczać wymiarami powierzchni grobu, z wyjątkiem okoliczności przewidzianych w ust. 1.
- Właściciel nagrobka może utrzymywać go w czasie 20 lat od pochówku, a dalej w czasie, w którym zarządca cmentarza nie może dysponować grobem z uwagi na umowę o korzystanie z grobu, o której mowa w § 12 lub z uwagi na zastrzeżenie, o którym mowa w § 15. Pozostawiony po tym czasie nagrobek może zostać usunięty.
- Własność nagrobka ogranicza uprawnienia innych użytkowników grobu do jego dalszego kształtowania w zakresie chronionym prawem własności, ale tym samym nie wyłącza ich całkowicie.
- Zarządca cmentarza nie rozstrzyga sporów majątkowych pomiędzy użytkownikami grobu.
- Przypadki kradzieży i dewastacji nagrobków lub ich elementów, a także kwiatów i zniczy należy zgłaszać do odpowiednich organów państwowych.
- Zaleca się indywidualne ubezpieczenie nagrobków, gdyż parafia nie odpowiada za szkody na nich powstałe.
- Kształtowanie otoczenia grobu (zarówno alejek jak i przejść między grobami) poprzez utwardzanie nawierzchni, stawianie ławek, schowków itp. możliwe jest wyłącznie za pisemną zgodą administracji. Zgoda administracji na stawianie nagrobków, które przekraczają powierzchnię grobu musi być wyraźna i zawierać informację o dozwolonych rozmiarach nagrobka.
- Wykonanie wszelkich prac związanych ze zmianą nagrobka, kładzeniem kostki lub/i wiążące się z wjazdem pojazdów na cmentarz dozwolone jest wyłącznie po uzyskaniu zgody i dokonaniu odpowiedniej opłaty.
- Za miejsce pojedyncze uważa się nagrobek o wymiarach nieprzekraczających 1,3 m x 2,4 m, powyżej tych wymiarów naliczana jest opłata za prolongatę jak za 2 miejsca.
- Nagrobki należy stawiać z zachowaniem dotychczasowych rzędów (pionowo i poziomo), a w nowych rzędach z zachowaniem odległości co najmniej 0.5 m od sąsiednich grobów lub alejki.
- Przy stawianiu kostki należy uwzględnić następujące czynniki:
- kostkę można kłaść tylko do połowy odległości między nagrobkami,
- kostkę można kłaść powyżej połowy odległości między nagrobkami za pisemną zgodą zarządcy sąsiedniego nagrobka, którego ta sprawa dotyczy,
- wysokość kostki należy dostosować do uprzednio położonej przy sąsiednich nagrobkach.
- W przypadku trudności w zastosowaniu wymogów z ust. 19 i ust. 20 każdą sprawę indywidualnie rozpatruje administracja bądź nadzorca cmentarza.
- Parafia może wezwać do usunięcia skutków wszelkich prac, o których mowa w tym paragrafie, na które nie udzieliła wymaganej zgody, lub które zostały wykonane niezgodnie z regulaminem, a następnie usunąć je na koszt zarządcy grobu jako zleceniodawcy lub innej osoby, która dopuściła się naruszenia.
- Śmieci i woda
- Użytkownicy grobów oraz inne osoby odwiedzające cmentarz mogą korzystać z udogodnień
w postaci punktów czerpania wody (niezdatnej do picia) i odbioru śmieci. - Odbiór śmieci odbywa się pod warunkiem umieszczania ich w miejscach oznaczonych.
- Ze względu na wysokie koszty wywozu śmieci, które przekładają się na wysokość opłat cmentarnych, zaleca się zabieranie śmieci ze sobą, a także korzystanie z ozdób podlegających segregacji i recyklingowi.
- Pozostałości nagrobków, kostki brukowej, gruz i ziemia nie mogą być składowane do kontenerów na cmentarzu, zleceniodawca lub wykonawca prac zobowiązani są do ich wywozu na własny koszt.
- Użytkownicy grobów oraz inne osoby odwiedzające cmentarz mogą korzystać z udogodnień
- Zieleń cmentarna
- Zieleń inna niż określona w § 5 ust. 3 znajduje się pod opieką administracji.
- Użytkownicy grobów nie mogą we własnym zakresie wykonywać sadzeń, podkrzesywań, wycinki, ani innej zmiany stanu zieleni cmentarnej (w szczególności drzew i wysokich krzewów) rosnącej w alejach cmentarnych lub na grobach.
- Pojazdy na terenie cmentarza
- Na terenie cmentarza nie wolno używać pojazdów mechanicznych z wyjątkiem specjalnych pojazdów dla osób niepełnosprawnych i maszyn używanych do obsługi cmentarza lub do wykonywania prac, na które uzyskano zezwolenie. W szczególności nie wolno korzystać z rowerów i innych pojazdów wspomagających ruch (należy je prowadzić).
- Wjazd na cmentarz odbywa się na podstawie przepustki wystawianej przez administrację cmentarza.
- Z obowiązku posiadania przepustki wjazdowej zwolnione są pojazdy:
- przewożące zwłoki i szczątki ludzkie, w związku z czynnościami grzebalnymi,
- dowożące duchownych oraz mistrzów ceremonii w celu sprawowania ceremonii pogrzebowej,
- pojazdy dla osób niepełnosprawnych, o ile nie są to samochody,
- uprzywilejowane (Policja, Straż Pożarna, Pogotowie Ratunkowe, Straż Miejska i inne),
- Wojska Polskiego w czasie uroczystości państwowych i pochówków z asystą wojskową.
- W każdym przypadku kierujący pojazdami mają obowiązek podporządkować się poleceniom administracji.
- Kierujący pojazdami na terenie cmentarza zobowiązani są do zachowania szczególnej ostrożności
i przestrzegania zasad ruchu drogowego. - Dopuszcza się możliwość ograniczenia wjazdu pojazdów na cmentarze w okresach nasilonego ruchu pieszych, w szczególności w okresie Wszystkich Świętych oraz w sytuacjach zagrożeń wynikających z warunków pogodowych
- Groby
- Postanowienia ogólne
- Właścicielem cmentarza, w tym grobów jest Parafia. Nie narusza to prawa własności stawianych nagrobków.
- Groby znajdują się wyłącznie w miejscach wyznaczonych przez Parafię. Każdy grób ma ustalone cechy:
- rodzaj grobu: ziemny lub murowany;
- przeznaczenie: do pochówków pojedynczych albo rodzinnych (zbiorowych, z określoną liczbą miejsc pochówku); przeznaczenie specjalne: dla dzieci;
- grób pod urnę;
- stan grobu: niewykorzystany lub użyty do pochowania.
- Postanowienia ogólne
- Zarządca grobu
- Parafia dysponuje grobem w porozumieniu z zarządcą grobu, chyba że przepisy prawa stanowią inaczej. Zarządca może być tylko jeden.
- Zarządcą grobu może być zarejestrowany zgodnie z ust. 3:
- użytkownik grobu, który zawarł z Parafią umowę o rezerwację nowego grobu — w czasie trwania umowy i o ile realizuje postanowienia umowy;
- użytkownik grobu, który wniósł opłatę za pochowanie w danym grobie lub dokonał prolongaty oraz jego następca prawny — w okresie ważności tej opłaty;
- użytkownik grobu, który wniósł zastrzeżenie, o którym mowa w § 15 — w okresie ważności tej opłaty;
- użytkownik grobu, który jest właścicielem nagrobka;
- inny użytkownik grobu, który wykazał swoje prawo do ochrony dóbr osobistych związanych z kultem pamięci zmarłych.
- Zarządca grobu jest zobowiązany do podania administracji cmentarza swoich danych identyfikacyjnych oraz adresu do korespondencji, pod którym zobowiązuje się odbierać korespondencję, może pozostawić też telefon lub adres poczty elektronicznej.
- Informacja o zarządcy grobu jest odnotowywana w dokumentacji cmentarza.
- Zarządca grobu jest zobowiązany do zgłaszania administracji cmentarza zmiany adresu do korespondencji.
- Administracja może wysłać korespondencję w sprawach związanych z rolą zarządcy. Administracja może wysłać wiadomość poczty elektronicznej, jeśli zarządca podał adres do kontaktu.
- Dwukrotny zwrot korespondencji z informacją o niepodjęciu korespondencji w terminie, będzie traktowany między Parafią, a zarządcą grobu jak doręczenie korespondencji w ostatnim możliwym dniu, liczonym dla drugiej przesyłki. Odpowiednio będzie traktowany pierwszy zwrot korespondencji z informacją o nieistniejącym adresie, o tym, że adresat wyprowadził się lub o tym, że adresat zmarł.
- Dwukrotne wysłanie wiadomości poczty elektronicznej w odstępie co najmniej 2 tygodni będzie traktowane między Parafią, a zarządcą grobu jak doręczenie korespondencji w dniu wysłania drugiej wiadomości.
- Zarządca, który chce upoważnić innego użytkownika grobu do dysponowania grobem lub odbioru korespondencji w zastępstwie, może złożyć oświadczenie, z którego jednoznacznie wynika, kogo w tym celu wskazuje.
- Wpis i zmiana danych zarządcy grobu lub pełnomocnika są odpłatne.
- Rezerwacja
- Umowa rezerwacyjna obejmuje możliwość pochowania w danym grobie osoby, która zawarła umowę lub osób przez nią wskazanych z zachowaniem postanowień regulaminu.
- Umowa rezerwacyjna nie może być cedowana, a uprawnienia z niej wynikające nie podlegają dziedziczeniu.
- Dla swojej ważności umowa rezerwacyjna musi być zatwierdzona przez proboszcza.
- Zarządca miejsca zarezerwowanego zobowiązany jest umieścić w miejscu rezerwacji tabliczkę z napisem „REZERWACJA”.
- Prolongata
- Prolongata to umowa, w drodze której zarządca cmentarza zobowiązuje się względem osoby, która wniosła opłatę za pochowanie w danym grobie do tego, że w dalszym ciągu nie użyje ponownie grobu bez jej udziału, pomimo że upłynął okres 20 lat od pochówku.
- Umowę można zawrzeć przed upływem okresu 20 lat od pochówku lub okresu poprzednio zawartej prolongaty.
- Przyjmuje się, że w braku innych ustaleń okres prolongaty odpowiada wniesionej opłacie, jednak nie więcej niż 20 lat.
- Umowy nie można wypowiedzieć.
- Umowę można nieodpłatnie cedować.
- Uprawnienia wynikające z prolongaty podlegają dziedziczeniu.
- Administracja cmentarza może przyjąć prolongatę po terminie ochrony grobu, jeśli nie zaistniała żadna przeszkoda, w szczególności, jeśli nikt inny nie wniósł zastrzeżenia.
- Po ekshumacji prolongata przepada.
- Miejsc na cmentarzu nie można sprzedawać.
- Pochówki
- Prawo do pochówku
- Osoby zgłaszające pochówek powinny posiadać wszystkie niezbędne dokumenty wymagane przepisami prawa.
- Osoby zgłaszające pochówek powinny mieć prawo do pochowania zwłok, które ustala się na podstawie przepisów ustawy[1].
- Pochówek
- Przyjęcie zwłok i szczątków do pochowania na cmentarzu wymaga zgody wydawanej przez administratora cmentarza.
- Ustalanie miejsca pochówku należy do administracji.
- Pochówki odbywają się według harmonogramu ustalanego w biurze cmentarnym.
- W związku z pochówkiem wnosi się opłaty zgodnie z cennikiem.
- Wykonywanie pochówku, w tym wszelkich usług pogrzebowych wymaga zgłoszenia i uzgodnienia w biurze cmentarnym.
- Pochówek katolika winien być dokonany z zachowaniem obowiązujących obrzędów pogrzebu katolickiego.
- Osoby dokonujące pochówku mają prawo wybrać dowolnego profesjonalistę świadczącego usługi pogrzebowe, jeśli ten spełnia warunki określone w § 19.
- Zastrzeżenie
- Każdy ma prawo wnieść zastrzeżenie przeciw ponownemu użyciu grobu. Wnoszący zastrzeżenie może zrezygnować ze swojego uprawnienia, co skutkuje ustaniem ochrony.
- Informacja o zastrzeżeniu jest jawna.
- Przeszkody w dokonaniu pochówku
- Przeszkodę w dokonaniu pochówku w danym grobie stanowi:
- złożone przez kogokolwiek zastrzeżenie, o którym mowa w § 15,
- wartość grobu jako pamiątki historycznej albo jego wartość artystyczna.
- Parafia może odmówić pochówku w danym grobie w sytuacji, gdy sprzeciwia mu się zarządca grobu lub inna uprawniona osoba. Parafia nie ma jednak obowiązku pozyskiwać zgody zarządcy na pochówek. Spory na gruncie pochówku w danym grobie rozstrzygają sądy.
- Przeszkodę w dokonaniu pochówku w danym grobie stanowi:
- Przeznaczenie grobu do ponownego pochowania
- Groby nieprolongowane oraz takie, co do których nie zgłoszono żadnego wiążącego zastrzeżenia, będą przeznaczone do ponownego pochowania po upływie okresu ochrony.
- Parafia nie ma obowiązku umieszczać przy grobie żadnej informacji o zamiarze przeznaczenia grobu do ponownego pochowania. Taka informacja przekazywana jest wyłącznie zarządcy grobu, na zasadach określonych w § 10.
- Prawo do pochówku
- Kwestie gospodarcze
- Cennik opłat
- Cennik opłat za usługi cmentarne stanowi załącznik do regulaminu.
- Działalność przedsiębiorstw pogrzebowych
- Każdy profesjonalista, który wykaże się odpowiednim wpisem do rejestru, może świadczyć na cmentarzu usługi pogrzebowe lub kamieniarskie, jeśli zaakceptuje postanowienia umowy regulującej jego działalność na cmentarzu, w której zobowiąże się do wniesienia stosownych opłat.
- Usługi pogrzebowe to w szczególności: kopanie grobów, obsługa ceremonii pogrzebowych, zakopywanie grobów.
- Cennik opłat
- Postanowienia końcowe
- Wnioski, skargi i reklamacje
- Wnioski, skargi i reklamacje związane z funkcjonowaniem cmentarza lub świadczonymi przez Parafię usługami cmentarnymi, można zgłaszać w biurze cmentarnym lub bezpośrednio w Parafii. Każde zgłoszenie powinno zawierać imię, nazwisko, adres poczty elektronicznej lub adres do korespondencji, opis żądania i uzasadnienie zawierające istotne okoliczności, takie jak data, miejsce i przyczyna zgłoszenia.
- Parafia odpowiada na reklamacje w terminie do 30 dni od doręczenia reklamacji. Parafia wysyła odpowiedź na reklamację zwrotnie na adres, z którego nadeszła, chyba że składający reklamację wskaże wyraźnie inny adres.
- Zmiana regulaminu
- Zmiana regulaminu następuje z chwilą ogłoszenia, tj. 16.12.2024 r. Dla właściwej aplikacji regulaminu ustala się termin przejściowy do 28.02.2025 r., podczas którego wszelkie działania na cmentarzu będą traktowane jako indywidualna decyzja administracji.
- Zmiany regulaminu nie mają zastosowania do zawartych umów.
- Wnioski, skargi i reklamacje
Cennik opłat cmentarnych
Opłatami cmentarnymi nie są darowizny na cele kultu religijnego, które wnosi się dobrowolnie w łączności z ceremoniami pogrzebowymi,
1. | Groby | |
1.1. | Prolongata | 400 zł na 20 lat za jedno miejsce |
1.2. | Prolongata za miejsce dziecięce | 0 zł na 20 lat |
2. | Opłaty administracyjne związane z porządkiem na cmentarzu | |
2.1. | Nadzór nad pracami cmentarnymi (w tym ekshumacji) | 50 zł za każdy dzień (wpłacane w biurze lub u nadzorcy cmentarza) |
2.2. | Nadzór nad pracami cmentarnymi związanymi z pogrzebem | 200 zł |
2.3. | Wpis i zmiana danych zarządcy grobu | 10 zł |
[1] Art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 31.01.1959 r. o cmentarzach i chowaniu zmarłych: Prawo pochowania zwłok ludzkich ma najbliższa pozostała rodzina osoby zmarłej, a mianowicie: 1) pozostały małżonek(ka); 2) krewni zstępni; 3) krewni wstępni; 4) krewni boczni do 4 stopnia pokrewieństwa; 5) powinowaci w linii prostej do 1 stopnia.Prawo pochowania zwłok osób wojskowych zmarłych w czynnej służbie wojskowej przysługuje właściwym organom wojskowym w myśl przepisów wojskowych. Prawo pochowania zwłok osób zasłużonych wobec Państwa i społeczeństwa przysługuje organom państwowym, instytucjom i organizacjom społecznym. Prawo pochowania zwłok przysługuje również osobom, które do tego dobrowolnie się zobowiążą.