Wielka sobota – dzień ciszy. Nawiedzaliśmy grób Chrystusa i święciliśmy pokarmy, które spożyliśmy w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego.
Po zachodzie słońca sprawowana była Wigilia Paschalna czyli celebracja przejścia (paschy) ze śmierci do nowego życia przez zmartwychwstanie. Miała ona następujące części:
- Obrzęd światła, na który składają się: poświęcenie ogniska, zapalenie paschału i uroczyste wniesienia go do świątyni z trzykrotnym oznajmieniem: ŚWIATŁO CHRYSTUSA .
Na koniec tej części śpiewa się Exultet – przepiękną pieśń na cześć światła, którym jest Chrystus. - Liturgia Słowa – szczególnie bogata w tym dniu – ma nam przypomnieć najważniejsze momenty z historii zbawienia, zwłaszcza przejście ludu Izraela przez Morze Czerwone (Wj 14-15). Ewangelia opowiada o odkryciu w wielkanocny poranek przez niewiasty pustego grobu Chrystusa.
- Po homilii następuje poświęcenie wody chrzcielnej, które kończy się odnowieniem przyrzeczeń sakramentu chrztu św.
- Liturgia Eucharystyczna tej nocy jest wielkim dziękczynieniem za wydarzenia paschalne.
- Po Mszy św. wyrusza procesja rezurekcyjna, która jest uroczystą proklamacją zmartwychwstania Chrystusa i wezwaniem całego stworzenia do wielbienia Go za wszystko, co dla nas uczynił.